> Urząd Stanu Cywilnego

Urząd Stanu Cywilnego

ZAWARCIE ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO - KONKORDATOWEGO

Podstawa prawna
Art. 12 ust. 2 - 3, art. 53 - 56, art. 62 i 62a ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264 z późn. zm.).
Art. 1 § 2 i 3, art. 41, art. 6, art. 8, art. 9 § 2, art. 25 i art. 88 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r., Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 788 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1628 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich kontroli, przechowywania i zabezpieczenia oraz wzorów aktów stanu cywilnego, ich odpisów, zaświadczeń i protokołów (Dz.U. z 1998 r. Nr 136, poz. 884 z późn. zm.).
Ustawa o funkcjach konsulów Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 lutego 1984 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 215, poz. 1823 z późn zm.).

Komórka odpowiedzialna
Urząd Stanu Cywilnego, parter, pok. nr 13, budynek B, tel. (17) 22 10 538.

Sposób załatwienia sprawy
Wydanie zaświadczenia do zawarcia związku małżeńskiego w formie wyznaniowej (3 egz.), ważnego trzy miesiące od daty wydania.
Sporządzenie aktu małżeństwa w księdze małżeństw na podstawie przekazanego po uroczystości zawarcia małżeństwa do USC przez duchownego pisemnego zaświadczenia stwierdzającego zawarcie małżeństwa w formie wyznaniowej ze skutkiem w prawie polskim. Wydanie na wniosek osoby uprawnionej pierwszego odpisu skróconego aktu małżeństwa.

Wymagane dokumenty
- Dokument tożsamości,
- Kawaler, panna - odpisy skrócone aktów urodzenia,
- Osoby rozwiedzione - odpisy skrócone aktów urodzenia, odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub prawomocne orzeczenie sądu o rozwodzie,
- Wdowcy - odpisy skrócone aktów urodzenia, odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka,
- Cudzoziemcy dodatkowo składają dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu.

Opłaty
- zwolnione z opłaty skarbowej jest: zaświadczenie do zawarcia związku małżeńskiego w formie wyznaniowej i pierwszy odpis skrócony aktu małżeństwa.
- opłacie skarbowej podlega: sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł (opłatę należy wpłacić na konto USC właściwego do sporządzenia aktu małżeństwa  – więcej w informacjach dodatkowych).
Opłatę można uiścić w kasie Urzędu lub na konto Bank Spółdzielczy w Ropczycach 52917100040000813620000010.

Czas załatwienia sprawy
W dniu zgłoszenia się osób zamierzających zawrzeć małżeństwo.

Tryb odwoławczy
Kierownik USC odmawia wydania zaświadczenia do zawarcia związku małżeńskiego w formie wyznaniowej, gdy stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie zamierzonego małżeństwa, powiadamiając na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do Sądu Rejonowego w Ropczycach o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę wydania zaświadczenia. Prawomocne postanowienie sądu jest wiążące dla kierownika USC.

Inne informacje

Wiek narzeczonych
Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby niemające ukończonych lat 18, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte chorobą psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz już pozostające w innym związku małżeńskim. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcia małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16. 

Oświadczenie o nazwisku
Każdy z małżonków może złożyć oświadczenie o wyborze nazwiska, jakie będzie nosił po zawarciu małżeństwa. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich albo zachować swoje dotychczasowe nazwiska, albo połączyć je z nazwiskiem drugiego małżonka (kolejność połączonych nazwiska może być dowolna).

Nazwisko dziecka
Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą  wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane jednocześnie z oświadczeniami małżonków. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka.

Właściwość urzędu stanu cywilnego
Zaświadczenie wydaje kierownik USC miejsca stałego zamieszkania jednego z narzeczonych. Uzyskanie zaświadczenia wymaga osobistego stawiennictwa narzeczonych. Po zawarciu małżeństwa w formie wyznaniowej ze skutkiem w prawie polskim, duchowny zobowiązany jest w ciągu 5 dni od daty ślubu przesłać do właściwego miejscowo USC (tj. do USC miejsca zawarcia związku małżeńskiego) zaświadczenie, na podstawie którego zostanie sporządzony akt małżeństwa. W związku z powyższym opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł) należy wpłacić na konto USC właściwego do sporządzenia aktu małżeństwa.

 

 

Opublikowane przez: Łukasz Charchut | Data wprowadzenia: 2015-02-11 11:47:56.
Data wprowadzenia: 2015-02-11 11:47:56
Opublikowane przez: Łukasz Charchut
« powrót
 
Dodatkowe Informacje:
.
Adres:

ul.

Burmistrz
Kontakt:
Tel:
Fax:
e-mail: